PoradňaKategória: Nemeckocestna-dan-v-nemecku
Zuzana Babálová zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o informáciu pre svojho syna, ktorý pracuje v Nemecku so slovenskou živnosťou a na dochádzku do práce z miesta ubytovania potrebuje chodiť s vlastným autom. Pracuje prerušovane, podľa toho kedy má prácu a kedy môže prísť do Nemecka. (Už dva roky). Trvalý pobyt má na Slovensku a má uhradené povinné poistenie auta na Slovensku. Je potrebné, aby platil cestnú daň v Nemecku? Ako a kde si má vybaviť dokumenty? Má auto so slovenskou evidenčnou značkou. Treba ju zmeniť na nemeckú v určitej dobe pobytu počas zamestnania? Ďakujem za Vašu ochotu a odpoveď.

1 odpovede
Ladislav Klepáč Autor blogu zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň,
uvádzate, že syn pracuje v Nemecku cca. dva roky prerušovane. V tomto smere odporúčam pozrieť si aktuálne platné colné predpisy v Nemecku, ktoré nájdete na tzv. Generalzolldirektion (Všeobecné colné riaditeľstvo), kde nájdete informácie konkrétne k tejto problematike.

Jedná sa o rozsiahlejšiu tému, ale vo všeobecnosti platí nasledovné:

Oslobodenie od dane podľa § 3 Nr.

“Osobné vozidlá so zahraničnou registráciou sú od dane z vozidiel oslobodené, ak sa v Nemecku používajú len dočasne. Dočasne je obdobie do jedného roka, ktoré sa začína dňom prekročenia hranice”. § 20 Abs.

Na stráne Generalzolldirektion nájdete aj podrobnejšie rozpísané nariadenie pre dochádzajúcich v rámci EÚ, čo by mohol byť práve prípad vášho syna.

Pekný deň