PoradňaKategória: Nemeckoprihlasenie-na-nemeckych-uradoch
Soňa Glončáková zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň Mám na vás zopár otázok, pretože nie som si istá, či tomu správne rozumiem a ako mám postupovať. Do Nemecka som pricestovala v Januári 2021, medzitým som bola raz na Slovensku na cca mesiac a niekedy v polovici júna som prišla opäť do Nemecka. Snúbenec tu robí ako živnostík za slovenského zamestnávateľa a bývame spolu na “ubytovaní”, ktoré prenajíma Nemecký šéf( Slovenský a Nemecký šéf majú medzi sebou podpísanú zmluvu). Od kedy som prišla do Nemecka tak som ešte nepracovala (mám zatiaľ iba otvorenú slovenskú živnosť, ktorú ukončím hneď, ako mi dajú pracovnú zmluvu, príp. prísľub do zamestnania)mala by som začať pracovať začiatkom augusta 2021. Nikde som sa zatiaľ neohlásila, že sa nachádzam v Nemecku, platím si slovenskú zdrav. poisťovňu. O pobyte v Nemecku ma nenahlásil ani poskytovateľ tohto ubytovania( nemecký šéf). Toto ubytovanie sa považuje za “short term apartment”. Na to aby som mohla pracovať potrebujem byt, kde môžem udať adresu bývania v Nemecku. (poznámka: pri vstupe do krajiny som neukazovala doklady). Ako mám postupovať a čo mám urobiť ako prvé, aby som si mohla zobrať byt do podnájmu? Vopred vám ďakujem za odpoveď

2 odpovede
Ladislav Klepáč Autor blogu zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň,
z mojich skúseností nie je potrebný mať byt v podnájme, aby ste mohli začať pracovať v Nemecku. Postačuje zadať aktuálnu adresu na ktorej sa nachádzate v Nemecku a v prípade neskoršej zmeny, túto skutočnosť ohlásiť príslušným úradom, ako aj zamestnávateľovi.

S tým, ako si zobrať byt do podnájmu v Nemecku, nemám konkrétne skúsenosti. Vo všeobecnosti sú prenajímatelia naklonený skôr záujemcom s platnou pracovnou zmluvou. Ak sa nemýlim zvykne sa uhrádzať dopredu aj kaucia.

Príjemný deň

Ladislav Klepáč Autor blogu zodpovedané 3 roky dozadu

Pripájam ešte odpoveď, ktorú som obdržal od Jana Březinová z jakdonemecka.cz.
Po přistěhování do Německa platí povinnost nahlásit německé bydliště do 14 dnů na příslušném úřadu, pokud budete v Německu pracovat. Vzhledem k vaší situaci a pobytu u snoubence by neměl být problém s tím, že adresu nahlásíte až s počátkem pracovní smlouvy. Pak je včasné přihlášení k pobytu velmi důležité, protože teprve poté vás zaregistrují na finančním úřadu a přidělí vám daňové číslo – Steuer ID.

Přihlášení k pobytu provedete na obecním úřadu nebo radnici obce, kde máte německé bydliště. Pro přihlášení k pobytu potřebujete podepsané potvrzení od pronajímatele vašeho bytu – Wohnungsgeberbestätigung a pasovou fotografii. Toto potvrzení je pro přihlášení pobytu v Německu nezbytné, tudíž buď si musíte pronajmout byt anebo vám ho musí vystavit současný poskytovatel ubytování. Pokud byste neměla německou adresu, můžete být v DE ještě v režimu pendlera.

Co se týče pronájmu bytu, obvykle chtějí majitelé bytu doložit, že jste schopna nájem platit. Často chtějí vidět pracovní smlouvu, poslední 3 výplatní pásky apod. Počítejte také s kaucí ve výši 3 měsíčních nájmů.

Ono bohužel to v DE není tak jednoduché, nelze si jen tak někde nahlásit adresu. Dokonce úřady hlídají, kolik lidí je přihlášeno na jedné adrese, tudíž vám jen tak někdo nevystaví potvrzení, že u něj bydlíte. A bez toho vás tedy z mojí zkušenosti nepřihlásí, leda byste byl v DE jako pendler.”

Pekný deň

Vaša odpoveď

8 + 1 =