PoradňaKategória: RakúskoZivnost v SR, prac.zmluva v AT. Ake mam povinnosti voci SR a AT?
Peter zodpovedané 2 roky dozadu

Dobry den. Zacinam pracovat v Rakusku na pracovnu zmluvu. Na Slovensku mam zivnost, ktoru si chcem nadalej ponechat otvorenu aj ked bude prijem z nej nepravidelny a maly. Hlavna pracovna cinnost bude v AT. Je mi jasne ze v tomto pripade treba kontaktovat socialnu poistovnu v SR, ktora urci, kde budem platit odvody + zdravotnu poistovnu. Tym by bola moja povinnost v SR vybavena. Zaujimalo by ma, ake povinnosti budem mat este v AT? Ci im treba dat vediet, ze mam zivnost v SR a z prijmu v SR odvadzat do AT poistovni odvody ako to bolo v SR? Alebo len v danovom AT priznani uvediem prijmy zo SR, zaplatim dan a to je vsetko? Dakujem za odpoved.

1 odpovede
Ladislav Klepáč Autor blogu zodpovedané 2 roky dozadu

Dobrý deň,
vaše povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni budú nasledovné.

Zdravotná poisťovňa:

  • ak ste pracovali predtým na Slovensku ako SZČO, ale idete pracovať do Rakúska, ako zamestnanec a súčasne nebudete vykonávať činnosť SZČO na Slovensku, zdravotná poisťovňa bude od vás požadovať čestné prehlásenie (poskytnú vám na príslušnej poisťovni) o nevykonávaní činnosti na Slovensku.

Sociálna poisťovňa:

Ak by ste pracovali len v AT na TPP a na Slovensku nevykonávali SZČO, tak sociálne a zdravotnú poisťovňu za vás odvádza zamestnávateľ v AT. Neplatili by ste už na SR.

V Rakúsku odporúčam o tejto skutočnosti informovať vášho zamestnávateľa, mal by vám s tým vedieť pomôcť. Konkrétne povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni na Slovensku určite odporúčam prejsť aj priamo na daných pobočkách. Budete mať najčerstvejšiu informáciu priamo z prvej ruky.

Vaša odpoveď

11 + 10 =