Michal Molnár zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň. Nachádzam sa vo švajčiarsku s povolením typu B. Moj prvý zamestnávateĺ mi pomáhal vybavovať všetky potrebné náleťitosti. Auslanderaussweis, ahv/iv, KVG Mám uzatvorené KVG vo Vivacare (Visana). Čítam na vašej stránke že e to nepovinné nemocenské poistenie. (Ja sa v tom nevyznám) Inde píšu že krankenkasse je povinná pre všetkých) Vždy som to platil celé sám a žiadny zamestnávateĺ mi nikdy neprispieval. (Na vašej stránke píšete že by môj príspevok nemal presiahnuť 50% s ceny poistenia) Je možné toto poistenie ukončiť bez toho aby to malo vplyv na moje povolenie na pobyt? (Nakolko som momentálne bez práce pretože platba je 266Fr mesačne) A potom keď si najdem novú prácu ak to bude vyžadovať zamestnávateľ znova ho založiť? Za skorú odpoveď vopred ďakujem. Prajem pekný deň. S úctou Michal Molnár.

1 odpovede
Ladislav Klepáč Autor blogu zodpovedané 3 roky dozadu

Dobrý deň, ďakujem za otázku.

KVG/KTG (Krankenttagegeldversicherung – denné nemocenské poistenie) je niečo iné, ako vami spomínané KK (Krankenkasse – zdravotné poistenie).

V prvom prípade sa jedná o ochranu zamestnávateľa pred finančnými následkami, ak je zamestnanec z dôvodu choroby PN. V druhom prípade sa rozprávame o zdravotnom poistení (podobne, ako na SR – VŠzP, Union, Dôvera), ktorá sa týka všeobecne zdravotníctva.

Podľa otázky, ktorú ste uviedli, ste si zamenili dve rozdielne položky. Krankenkasse (KK), ako ste aj uviedli, nebýva (minimálne, ja som sa s tým ešte nestretol) financovaná zo strany zamestnávateľa, ale je plne vo vašej réžii.

V prípade, ak ste vo Švajčiarsku je potrebné naďalej uhrádzať zdravotné poistenie (KK). Odporúčam vám v tomto smere kontaktovať priamo Krankenkasse Visana a objasniť im situáciu. Určite nájdete kompromisné riešenie.

Príjemný deň