AKTUALIZÁCIA článku: 28.05.2020

Cestovanie do Nemecka vlastným autom je podmienené nutnosťou mať auto vybavené tak, aby spĺňalo všetky podmienky stanovené zákonom danej krajiny. Zároveň je nutné riadiť sa dopravnými predpismi danej krajiny.


Doklady predpísané Zákonom o cestnej premávke alebo osobitným predpisom

 • Vodičský preukaz;
 • Osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla;
 • Doklad o Povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (zelená karta);
 • Doklad o vykonaní technickej kontroly;
 • Doklad o vykonaní emisnej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha;
 • Doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá alebo ciest I. triedy, ako aj označenie vozidla platnou nálepkou, ak vodič vozidla je kontrolovaný na takýchto komunikáciách;
 • Doklad o zdravotnej spôsobilosti a Doklad o psychickej spôsobilosti, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha.

 


Povinná výbava motorových vozidiel

 • autolekárnička;
 • reflexná vesta by mala byť v dosahu priamo zo sedadla vodiča; je povinné mať v aute minimálne jednu;
 • výstražný trojuholník (najmenej 50 metrov za vozidlom, 200 metrov na diaľnici, resp. rýchlostnej ceste).

 


Doplnková výbava vozidla (nie je povinná) – odporúčame

 • náhradné koleso alebo bezmontážna opravná sada;
 • príručný zdvihák + kľúč na matice (ak je pri defekte menené celé koleso);
 • ťažné lano;
 • hasiaci prístroj (povinný je v Poľsku);
 • žiarovky a poistky;
 • protisklzové reťaze;
 • štartovacie káble;
 • Správa o nehode (nie je v povinnej výbave, ale ak spôsobíte nehodu a nebudete ju mať, hrozí vám pokuta).
TIP:

Pripravte si svoje auto ešte pred cestou do Nemecka a vyhnite sa tak zbytočnému plateniu pokút. Čím skôr si skontrolujete povinnú a doplnkovú výbavu, tým viac peňazí vám v peňaženke ostane. Nezabudnite ani na servisnú prehliadku auta, ktorá vám zaručí bezchybné fungovanie. 

 


Povolená rýchlosť

 • Obec:  50 km/h
 • Mimo obce a mimo diaľnice: 100 km/h
 • Diaľnice: 130 km/h (odporúčaná), ak nie je rýchlosť obmedzená značkou, môžete ísť neobmedzenou rýchlosťou. Pri zníženej viditeľnosti je rýchlosť znížená, aj na diaľnici. V blízkej dobe je možné, že nastane obmedzenie rýchlosti na spomínaných 130 km/h.

 


Poplatky

Vodiči osobných áut by mali za využitie nemeckých diaľnic začať platiť od jesene 2020. Dobrou správou, pre nás vodičov je, že politici sa zatiaľ nedohodli na presnom termíne. Podobne ako na Slovensku, ďiaľnčná známka bude elektronická. Predpokladá sa desaťdňová, dvojmesačná a ročná.

VÝNIMKY:

 • Elektromobily, motocykle a vozidlá s pohonom LPG a CNG, ako aj ľudia s preukazom ZŤP by mali mať používanie nemeckých daľnic nadaľej ZADARMO.

Cena by sa mala odvíjať od objemu a emisnej triedy. Ako by to malo vyzerať vám priblížim v tabuľke.

Benzín, Euro 4,5Nafta, Euro 4,5Benzín, Nafa; Euro 3
Desaťdňová4 Eur14 Eur25 Eur
Dvojmesačná11 Eur30 Eur50 Eur
Ročná40 Eur100 Eur130 Eur

 • Ekologická plaketa (umožňuje vjazd do ekologických mestských zón v Nemecku. Začiatok a koniec zóny je označený značkou UMWELTZONE).  Jej cena sa pohybuje od 9,90 EUR. Je možné si ju zakúpiť online; v auto dielňach; na miestach, kde sú vykonávané technické kontroly vozidla; v niektorých mestách si ju môžete zakúpiť aj v radniciach alebo občianskych spolkoch.


Ostatné informácie

 • Telefonovanie za volantom je možné len v tom prípade, že vodič má nainštalované zariadenie na hlasné odpočúvanie, resp. „voľné ruky“ (HandsFree, pozn.) s automatickým prijatím hovoru. Podľa § 23 StVO (Straßenverkehrs-Ordnung) je zakázané telefonovať počas jazdy (mobil, auto telefón) v prípade, že je nutné mobil alebo slúchadlo auto telefónu zodvihnúť počas jazdy, alebo držať ho v ruke. Neplatí to, ak auto stojí (okrem zastavenia v rámci premávky – červená, križovatka a pod.) a ak má vypnutý motor.   
 • Povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. POZOR! Táto hranica alkoholu v krvi neplatí pre mladistvých do 21 rokov. Mladiství za volantom nemôžu mať žiadny obsah alkoholu v krvi (rovná sa hodnote 0,0 promile). Prekročenie tejto hranice sa trestá pokutou od 500 EUR až nad 1 500 EUR a v niektorých prípadoch aj odobratím vodičského preukazu. Zároveň daná skutočnosť už pri 0,3 promile je riešená ako trestný čin. V prípade, že sa stane nehoda, alkohol je priťažujúcou skutočnosťou. V žiadnom prípade neodporúčam sadať si za volant, ak ste pili alkohol. Ohrozujete tak seba samých, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Väčšina poisťovní vzniknutú škodu pri nehode neuhradí.
 • Bezpečná vzdialenosť zo zákona „Straßenverkehrs-Ordnung (StVO)“ v Nemecku znie nasledovne:

Bezpečná vzdialenosť zboku: jednostopové vozidlá ako bicykel a motorka najmenej 1,5 m od osobného auta a od nákladného auta najmenej 1 m; od školského autobusa minimálne 2 m.

Bezpečná vzdialenosť spredu, musí byť taká veľká, aby šofér dokázal úplne zastaviť, pokiaľ šofér idúci pred ním náhle, nečakane spomalí. V obci: 15 m pri rýchlosti 50 km/h, alebo vzdialenosť rovnajúca sa trojnásobnej dĺžke osobného automobilu, resp. vzdialenosť, ktorú automobil prejde za jednu sekundu. Mimo obce: 50 m pri rýchlosti 100 km/h, resp. vzdialenosť, ktorú automobil prejde za dve sekundy. Táto povinnosť platí pre všetkých bez výnimky.  

 • Použitie kamery v aute v Nemecku nie je doposiaľ jednoznačne dovolené, resp. nie je ani jednoznačne zakázané. Každá spolková krajina si použitie kamier vysvetľuje po svojom, t. j. niektoré súdy záznamy z kamier pripúšťajú, iné zasa nie. Svedčia o tom aj rôzne vyjadrenia nemeckých právnikov.
 • Antiradar v Nemecku je zakázaný. V prípade, že vodičovi ho v rámci kontroly polícia nájde, bude mu zabavený a následne bude zničený. V prípade, že v rámci navigácie máte možnosť upozornenia na radar, hrozí vám pokuta bez ohľadu na to, či navigácia je zapnutá, alebo nie.
 • Celodenné svietenie v Nemecku nie je povinné. Je však odporúčané svietiť počas celého dňa (platné od októbra 2005) pre zachovanie pravidla „Sehen und gesehen werden – vidieť a byť videný“. Pri prejazde tunelom ste povinný mať stretávacie svetlá aj napriek tomu, že tunel je dobre osvetlený. Mopedy a motorky sú povinné svietiť počas celého dňa.
 • Použitie bezpečnostných pásov zo zákonná je povinné. Tehotenstvo nie je dôvodom nepoužiť bezpečnostný pás. Deti do 150 cm a do 12 rokov sú povinné používať detský zádržný systém zodpovedajúci norme EE 44/03, z dôvodu, že samotné pásy sú koncipované pre dospelých.
 • Trúbenie, resp. zvukové výstražné znamenie smie vodič dávať len vtedy, keď je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva.
 • Nedanie prednosti chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, býva riešené formou vysokej pokuty. Upozorňujeme na to, že v prípade, že chodec už vstúpil na vozovku pri priechode pre chodcov, zastavte, aby ste sa tak vyhli možnej pokute. Najnižšia výška pokuty za nedodržanie predpisu je suma 80 EUR a odobratie jedného bodu.
 • Použitie zimných pneumatík nie je v Nemecku pevne zakotvené. Všetky predpisy sa vzťahujú na konkrétnu situáciu a na podmienky na danom úseku. V prípade, že je predpoklad jazdy na vozovkách s poľadovicou, s poľadovicou so snehom, na kašovitom snehu, na ľade alebo na námraze, vodič je povinný mať zimné pneumatiky s označením M+S (Matsch und Schnee, blato a sneh). Hĺbka dezénu zimných, ako aj letných pneumatík, podľa platnej legislatívy by nemal byť menší ako 1,6 mm. Odporúčania ADAC sú: mať hĺbku dezénu zimných pneumatík na úrovni aspoň 4 mm a letných na úrovni 3 mm. Vo všeobecnosti sa odporúča mať zimné pneumatiky od októbra do Veľkej noci. Odporúčame zimné pneumatiky prezuť v období, keď teplota klesne na 7°C.

 


Niektoré druhy pokút

 • Telefonovanie za volantom (počas jazdy alebo pri stopke s bežiacim motorom bez použitia HandsFree): 100 EUR, vrátane odobratia 1 bodu;
 • Požitie alkoholu: prekročenie hranice 0,5 promile pri dospelých, pri mladistvých do 21 rokov je táto hranica s hodnotou 0,0 promile; prekročenie sa trestá pokutou od 500 EUR až nad 1 500 EUR (odobratie 1 – 3 bodov) a v niektorých prípadoch aj odobratím vodičského preukazu;
 • Antiradar: oproti ostatným krajinám sa tu výška pokuty pohybuje „len“ na úrovni 75 EUR a v prípade, že polícia vodičovi zistí antiradar vo Flensburgu, tak aj odčítanie 1 bodu. V niektorých prípadoch polícia môže antiradar vodičovi zabaviť a zničiť;
 • Celodenné svietenie: bez pokuty; nie je povinné svietiť v Nemecku, je len odporúčané;
 • Nepoužitie bezpečnostných pásov: pokuta vo výške 30 EUR;
 • Nedanie prednosti chodcovi: pokuta sa začína sumou 80 EUR a odobratím 1 bodu.

 


Slovná zásoba, s ktorou sa môžete stretnúť

Na vyhľadávanie odporúčam napísať konkrétne slovo/slovné spojenie (používajte aj mäkčene, dĺžne, ..) v časti „hľadať“.

SLOVENSKÝ NÁZOVNEMECKÝ PREKLAD
povinná výbavadie Pflichtausstattung
skrinka na obväzyder Verbandskasten
hasiaci prístrojder Feuerlöscher
náhradná žiarovkadie Ersatzglühlampe
odkladacia skrinka, priehradkadas Handschuhfach
atestder Zulassungsbescheid
technický preukaz motorového vozidlader Kfz-Schein
majiteľ motorového vozidlader Fahrzeughalter
číslo podvozku (identifikačné číslo vozidla VIN)die Fahrgestellnummer
testovanie výfukových plynov (emisná kontrola)die Abgasuntersuchung
hlavná prehliadka (technická kontrola)die Hauptuntersuchung
osvedčenie, potvrdenie o kontroledie Prüfbescheinigung
návod k obsluhe (príručka užívateľa vozidla)die Bedienungsanleitung
zákonné poistenie zodpovednosti (povinné zmluvné poistenie)die Haftpflichtversicherung
škodová udalosťder Schadensfall
zelená kartadie grüne Karte
sedadlo vodičader Fahrersitz
zvodidlodie Leitplanke
cestná daň, poplatok za diaľnicu, mýtodie Maut
emisná triedadie Schadstoffklasse
zážihový motor, benzínový motorder Ottomotor
ekologická plaketadie Umwelplakette
opilosť, opilstvodie Trunkenheit
úplná opilosťder Vollrausch
odobratie vodičského preukazuder Entzug der Fahrerlaubnis
vozidlo idúce vpreduvorausfahrendes Fahrzeug
dôkazový materiáldas Beweismaterial
spolkový ústavný súd (v DE)der Bundesverfassungsgerichts
filmová snímka, záberdie Filmaufnahme
zameranie (napr. radarom)die Anpeilung
antiradarRadarwarner
zvukové výstražné znamenie, klaksóndas Schallzeichen, das Signalhorn
klaksóndie Hupe
penáledie Bußgelder
poľadovica so snehomdie Schneeglätte
kašovitý snehder Schneematsch
poveternostné podmienkydie Witterungsbedingungen
daj prednosť v jazde (dopravná značka)die Vorfahrt beachten
dopravná značka STOPdas Stoppschild
prednosť v jazdedie Vorfahrt
technický preukazder Fahrzeugausweis
vodičský preukaz (používané vo CH)der Führerausweis
hever, zdvihák vozidlader Wagenheber
krížový kľúčder Kreuzschlüssel
štartovacie kábledas Überbrückungskabel
vlečné lanodas Abschleppseil
parkovacie hodinydie Parkscheibe
škrabka na ľadder Eiskratzer
nemrznúca kvapalina (do ostrekovača)das Gefrierschutz
chladiaca kvapalinadas Kühlwasser
správa o nehodeder Unfallbericht
výstraha, varovanie (napr. pri prekročení rýchlosti)die Verwarnung
horské priechodydie Pässe
trest odňatia slobodydie Haftstrafe
tlak v pneumatikeder Reifendruck